Penteken kimentunk a sivatagba, akkor hallottam a cikkrol eloszor. Mindenki fel volt haborodva, mert ez megint egy olyan iras, ami nem valotlansagokat allit, hanem a bennuk megjelenet informaciok tevesek, nem aktualisak, vagy csak egyszeruen felinformaciok.
Aztan elkezdtek jonni a levelek, meg a telefonhivasok! A negyedik emailre mar nem valaszoltam, az otodik magyar szamrol erkezo hivast meg nem vettem fel. Hirtelen mindenki ki akar jonni, es ebben a hirtelen kalandvagyban a cikknek is nagy szerepe van. Sajnos!
Ezek utan ugy dontottem, hogy irok egy emailt a Penzcentrumnak, hogy az igen felresikerult cikkhez hozzafuzzek egy par gondolatot.
Ime az email:
"Tisztelt Pencentrum,
Reagalni szeretnem a 2005. februar 22-en, csutortokon a
2007. február 22., csütörtök 5:30
Mielőtt fejest ugrasz...
Tobb helyi lakossal beszletem, es ezt a havi 3000 dollart mind tagadja. Allitasuk szerint volt idoszak, amikor voltak tamogatasok, de manapsag cask a raszorulokat tamogatjak, am ennek a mertekerol nem tudnak biztosat.
Ami viszont igaz, es megsem beszel rola senki, a kamatmentes kolcson (szemelyi – auto – lakas, a helyi-helyi hazassag eseten az ajandek csaladihaz az allamtol, a keszpenz segitseggel egyutt, a helyiek ingyenens orvosi ellatasa, es az egyeb olyan torvenyi szabalyozasok, amibol az allamporgaroknak olyan beveteleket biztositanak, hogy csaladjukat mar-mar luxus szinten el tudjak tartani.
Ha ehhez még hozzátesszük, hogy Dubaiban az ország szellemiségével összeférhetetlen a közvetlen adóztatás (vagyis a nettó fizetés megegyezik a bruttó értékkel), akkor máris láthatjuk, hogy érdemes kicsit részletesebben utánanézni, hogyan is lehet kint munkát vállalni, illetve kaphatunk-e állampolgárságot, hogy "ingyenélőként" tengessük életünket a mesés országban. Lássuk hát, mire számíthatunk!
Beengednek az országba? - Amit nem árt tudni...
Egy ilyen kaliberű ország esetében magától értetődő, hogy korlátozni kell a külföldiek bevándorlását, ezért a beutazás vízumköteles. Mivel esetünkben a kinti munkavállalást állítjuk a középpontba, ki kell emelni, hogy a legtöbb vállalat rendelkezik olyan ügyintézővel, aki megszerzi nekünk és családunknak a szükséges engedélyeket.
- vizum
Az országba történő munkavallalashoz van szükség:
- legalább 6 hónapig érvényes útlevél
- legalább 6-12 igazolványkép
- házassági anyakönyvi kivonat (ha van)
-
- a munkavállalók esetében orvosi igazolás – nem szukseges, de errol kesobb!
Utóbbi némi magyarázatra szorul: a Dubaiban munkát vállalóknak igazolniuk kell, hogy jó egészségi állapotban vannak, nincsenek szexuális úton terjedő betegségeik (a HIV-fertőzötteket azonnal kiutasítják) es a megerkezo egyedul allo no nem terhes e, mert ebben is azonnal visszaforditjak, es megtagadjak a belepest. Erdekes adalek, hogy az egyedul allo noknek a cegek ugy kernem vizumot, hogy azt irjak a megfelelo rublikaba, hogy hazas. Egyedul allo noknek ugyanis nem adnak vizumot!
Kérdésünkre a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó
A vizum kerdes a leheto leg bonyolultabb, hiszen szinte naprol napra valtozik a szabalyozas.
Tavaly novamber utan januar elsejetol is valtozott a vizumigenyles menete, ugy, hogy a valtozasokrol a legtobb szalloda es egyeb vizumugyintezessel foglalkozo iroda nem tudott!
A pecseteles a 33 nemzet eseteben igaz, cask aanyit felet el a munkatars, hogy mi, magyarok nem usszuk meg egy pecsettel, nekunk elore kell vizumot inteznunk, aminek az ara igencsak borsos. Tanacskent mondom akar a nyaralni vagyoknak, akar a szerencset probaloknak, erdemes az Emirate Airline-al Dubaiba jonni. Annak ellenere mondom ezt, hogy vannak idoszakok, amikor az emiratusok sajat legitarsasaganak repulojegyei igen dragak, de 15000 forinter ok inteznek vizumot, ami gyorsan megvan es erkezestol a tavozasig szol.
Egyeb esetben az olcsobbnak tuno jegy arara meg rajon a vizum dijja, ami 45000 forintol indul fejenkent, lassabb, es bizonyos esetekben megbizhatatlanabb, raadasul a legitarsasagok nem engednek fel a gepre, ha nem kaptunk a kinti vizumugyintezotol egy fenymasolatot a vizumunkrol!
Amennyiben sikeresen abszolváltuk az orvosi vizsgálatot, megkaphatjuk a nekünk kellő típusú vízumot, mely 3 évig érvényes (de egyszerűen megújítható), emellett kapunk egy munkavállalói kártyát is, amit mindig magunkkal kell majd hordanunk.
Kapunk meg egy kartyat, az egeszsegugyi kartyat, amit akkor kell hasznalni, ha betegek vagyuk. A kartyak kozott vannak kulonbsegek, attol fuggoen, hogy milyen betegellatast fedez a biztositonk. A betegbiztositast a munkaltatonk fedezi, de egyetlen egy betegbiztositasi csomagban sincs fedezet a fogaszati kezelesekre, aminek ara itt csillagaszati.
A munkaltatoi kartya kerdese erdekes.
Meg mindig gyakorlat, hogy a munkaltato az utlevelunket maganal tartja. Regen a vizumot kiallito hatosag tartotta megorzes alatt, cserebe kaptuk a munkavallaloi kartyat.
Mivel a hatosagoknal az utlevelek megorzese eleg sok bonyodalmat okozott, es a gyakorlat annyiban valtozott, hogy a hatosag kiadja az utlevelet es a kartyat is. Innentol kezdve a ceg felelossege, hogy melyiket adja oda a munkavallalonak.
Mivel tobb ugy nevezett freezone (szabadkereskedelmi ovezet) ad vizumot a teruleten mukodo cegek alakalmazottainak, ezert a gyakorlat valtozhat. Az en cegemnel ez ugy nez ki, hogy a hatosag megtartja a munkavallaloi kartyat, es az utlevelet adja cask a cegnek, amit a ceg egy ugenylo nyomtatvany benyujtasa eseten biztosit szamomra, ha utaznom kell, vagy valamilyen hivatalos ugyhoz szuksegem van ra!
A témát rövidre zárva: külföldiek nem kaphatnak
Arra sem érdemes játszani, hogy ketten kimegyünk és a kint született gyerekünk automatikusan megkapja az állampolgárságot, ugyanis ez sincs így! A gyerek csak akkor lehet (ez esetek többségében)
Az FMMC személyügyi tanácsadója kérdésünkre elmondta, hogy a diplomások számára meglehetősen szélesek a munkalehetőségek az egészségügy, logisztika (vízi- és légi szállítmányozás), a mérnöki ágazatok, az építőipar, informatika és az idegenforgalom területén. Felsőfokú (perfekt) angol nyelvtudás esetén a havibérek 8-15 ezer USD között lehetnek, a konkrét érték azonban nagyban függ a felkínált beosztástól, a diploma fokozatától és a tapasztalati évek számától, illetve sokszor az arab nyelvismerettől is.
Szamoljunk! 8-15 ezer dollar, ami kb 29360-55050 AED, ez szepen hangzik, de nem a magyaroknak.
Tobb diplomas magyar dolgozik kint, epitoiparban, orvoskent, jomagam pont szallitmanyozasi teruleten! Az itt megadott fizetesi ertekek felsobb vezetoi fizetesek, meg nem is kozepvezetoi! Ezeket a poziciokat pedig brittek, amerikaiak, del-afrikaiak, nemetek, bizonyos poziciokat indiaiak toltenek be! Viszonyitas kepp, egy multinacionalis szallitmanyozasi cegnel kozepvezeto (fiatal britt) 16-18000 AED-t, esetleg ceges autot (az esetek 10-20%-an biztosit a ceg ceges autot) kap. En, magyarkent, 3 ev
Az epitoiparban szukseg van arra, hogy ismerje a jelentkezo az angol szabvanyokat, es legyen kulfoldi tapasztalata, a legjobb ha dolgozott angliaban, amerikaban, olyan helyen ahol van az itteni epitkezesi szokasnak “hagyomanya” ahol epitenek toronyhazat, vagy valalmi hasonlo! Maskepp nem megy.
Igy lehet keresni heti 6 nappal, napi 10-12 oraval 20-25000 AED-t, project managerkent.
Diploma nélkül elsősorban adminisztrációs területen, az idegenforgalom és a vendéglátóipar szegmensében, valamint az építőipar szak- és kisegítő munkaköreiben helyezkedhetünk el, 2,000 dollár körüli, vagy annál alacsonyabb havibérért.
2000 USD az 7000 AED.
Ennyit nagyon kevesen fizetnek adminisztrativ munkaert! Szallodakban kozepvezeto alatti szinten maximum 6000 AED, szallas nelkul, ami egy kulon remalom!
Raadasul az orszag tele van olcso indiai munkaerovel, akik az ilyen munkat megcsinaljak a feleert!
Egy szallitmanyozasi ugyintezo 4000 AED maximum, ami mar otthon is kezd jofizeto allassa valni!
Altalanos tanacsom, hogy diplom nelkul, nem erdemes idejonni, arra vannak jobban fizeto orszagok!
A fizetés kérdésénél persze ki kell hangsúlyozni, hogy egyes arab cégek cash-flow problémák miatt rendszeresen késnek a kifizetésekkel, mely esetben munkavállalóként a várakozáson kívül nem sokat tehetünk.
Nem az arab cegeknek van cahs-flow problemajuk, hanem az indiaiknak, de aki elmeny arab, indiai ceghez dolgozni, az megerdemli, mar bocsanat!
Ki kell még emelni, hogy az FMMC esetében az a jellemző, hogy a szállást és esetenként az étkezést is a munkaadók biztosítják. (A későbbiekben azért megnézzük, mennyit kell erre költeni, ha valaki nem ilyen ajánlatot kap.)
A legfelkapottabb állásnak a vendéglátóipari szakmák (recepciós, szakács, konyhafőnök, felszolgáló, szobalány...), a mérnöki posztok (fémipar, hajózás, ingatlanfejlesztés-építőipar, villamosság, informatika), a szakorvosok és a diplomás ápolók számítanak.
A felsorolt szakmakban van kereslet munkaerore, de cask abban az esetben sikeres egy palyazo, ha tokeletesen megfelele az elverasoknak, es rendelkezik azokkal a bizonyitvanyokkal, oklevelekkel, amik nemzetkoziek, vagy nemzetkozileg elismertek. A Magyar diplomak nem ilyenek, ugyhogy ne szamitsunk arra, hogy egy Vengedlatoipari Foiskolai diplomaval, 3 ev otthoni gyakorlattal 10000 AED-t (cask hogy tisztan lassunk 5-600 000 forint)-ot fogunk keresni.
Ez barmelyik diplomara elmondhato. Iaba vagyunk epiteszek, es dolgoztunk otthon egy cegnel, ha nincs gyakolratunk az angol szabvanyokban es soha nem vettunk reszt egy 5 emeletnel magasabb epulet tervezeseben vagy kivitelezeseben!
Magától értetődően az egyik legnagyobb költségtétel havi szinten az albérlet. Erről a piacról érdemes tudni, hogy a dinamikusan bővülő kereslettel igyekszik lépést tartani a kínálat, az építkezések gyakorlatilag folyamatosak. Az alábbi táblázat bemutatja, mennyibe kerülnek a különböző kategóriájú, jó állapotban lévő bútorozatlan albérletek. (A bútorozott lakások esetében 25%-os felárral kell számolni, emellett pedig nem árt tudni, hogy hosszabb távra kötött szerződés esetén a díjak alacsonyabbak lehetnek.)
A feljebb mar megemlitett fizetesekkel osszehasonlitva ez a tablazat valos!
Minimum 4000 AED-t kell szamolnunk egy egyszobas alberletre. Alberletet keresni a legnehezebb. Az elerheto aru, es jo allapotuak altalaban azonnal elmennek, ha megsem, akkor a tulaj beprobalkozik azzal, hogy igertek neki ezert tobbet, job feltetelekkel, ugyhogy a licitalas felfele altalanos. Az esetek tobbsegeben elore, egy osszegben kell fizetni, viszonylag ritka a havi fizetes. Ha megis belefutunk egy ilyenbe az ara magasabb.
A masik megoldas az egy csekkel, ket csekkel valo fizetes, ami cask azert nehezebb, mert mire megvan a vizum, es a bankszamla es a csakkonyv, addigra egy csomo alberletrol lecsusztunk!
A megélhetési költségekről összességében 3 forgatókönyvet alapul véve az alábbi táblázat nyújt áttekintést.
Az itt talalhato tablazat sajnos nem elerheto!
A megelhetesi koltsegek is realisak, de szamoljunk utana!
Csak egyedulallot szamolok, mert a gyerekeseknel az ovoda es iskola koltsege valtozo, 3000-10000 AED/ negyedev/gyermek!
Etkezes: 1000 AED
Kozuzemi szamlak: minimum 500 AED
Kozlekedes: minimum 1300 AED (regebbi hasznalt csaladi auto, vagy uj kissebb)
Ez osszesen 6800 AED!
Szorakozast nem szamoltam, mert a 450 dollar, ami 1651.5 AED egy kicsit irrealis, biztositast megint nem szamoltam, mert kulon nem kell kotni, cask a kocsira, az meg evi 3000-25000 AED-ig, autotol fuggoen valtozhat.
Otthonrol, latatlanban egy olyan allast talalni, ami a fentebb emlitett osszeget fizeti,
A fenti forgatókönyvekben nincsenek benne luxuscikkek és alkoholok, a szórakozás tétel magában foglalja az éttermi étkezést, sportolást, míg a közlekedésbe egy családi autó fenntartása tartozik bele. A biztosítás tétel alá nem tartozik lakásbiztosítás, hiszen az ingatlan bérelt, benne van ellenben az egészségbiztosítás, az utasbiztosítás és az autó biztosítása.
A fentiekből jól látszik, hogy a diploma nélkül, 2,000 dollár alatti összegért dolgozók meglehetősen sokan kényszerülnek egy albérletbe, így életkörülményeikből adódóan a dubai jólét számukra tényleg csak álom marad.
Ami bevalt szokas, hogy tobben osszeallnak es kiberelnek egy nagyobb lakast, vagy kisebb villat, es a koltsegeken osztoznak. Ez talan a legegyszerubb es legolcsobb modja az alberletnek.
Dubaiban a munkahét 40-48 órás, mely nagyban függ a konkrét vállalat politikájától. A munkaidő rendszerint 8:30-17:30-ig, vagy 9:00-18:00-ig tart, de nem ritka a két műszakos beosztás sem. (Ramadan idején a napi munkaidőt 6 órára mérséklik, akadnak azonban olyan cégek, melyek ezt csak muszlim vallású alkalmazottaik esetében teszik meg.)
A heti 2 szabadnak nap kotelezo, de ha 8-18ig dolgozik az illeto, akkor a Penteken kivul a Szombat is szabadnap!
Munkaszerződést korábban két évre kötöttek a külföldiekkel, a határozatlan időre szóló konstrukciók azonban egyre elterjedtebbek, hogy megnehezítsék a munkahelyváltást.
Ezt egyszeruen egy 6 honapos kitiltasnak kell felfogni. Meg mindig vannak cegek, akik alkalmazzak ezt a modszert, sot, vannak 1 eves kitiltasok is, amikor, nem csak nem kaphat munkavallaloi vizumot, de be sem lephet az orszagba!
Ha multinal helyezkedik el az ember, akkor viszonylag biztonsagban van. Ok ugyanis freezone vizumot adnak, ott viszont nem alkalmazhato a kitiltas!
A kitiltast megkerulni nem nagyon lehet, maximum kijatszani, nevvaltoztatassal, de nem eri meg kockaztatni!
Felmondani általában három írásos figyelmeztetés után szoktak a munkavállalónak, ha azonban törvényt szegünk, azonnali hatállyal elbocsáthatnak, es kitoloncolnak az orszagbol!
A fizetést a legtöbb helyen dirham-ben (AED vagy Dhs) vagy dollárban kapjuk. A dirham kurzusa a dollárhoz van kötve, a váltószám 3.6727 (1 dollár = 3.6727 AED). Pénzt korlátlanul utalhatunk haza vagy vihetünk ki az országba, bár ez utóbbi nem túl jellemző.
Összességében elmondható, hogy Magyarországról több hónapig is eltarthat a munkakeresés. Jobb eséllyel azok pályázhatnak, akik már dolgoztak külföldön. Az elhelyezkedésnél nem a magyarság számít, sokkal inkább a végzettségre, tapasztalatra, nyelvtudásra és a referenciákra koncentrálnak a munkaadók, ezért éppúgy európainak tekintenek bennünket, mint a többi EU-állampolgárt.
Közvetlenül kiutazva nem nagyon éri meg szerencsét próbálni, megfelelő képzettség esetén is rengeteg pénzt felemészthet ugyanis a több hetes, esetleg hónapos kinn tartózkodás.
Otthonrol nagyon nehez munkat talalni. Raadasul egyszer ugy is ki kell jonni, amit a munkaltatok nem fedeznek.
Tanacskent mondom, hogy aki megis vallalja a kockazatot, jojjon ki, nezzen szet, hogy tetszik e egyaltalan a hely, a kornyezet. Lehetoleg nyaron, mert akkor nagyon meleg van, es olcsobb a repilojegy. Ha ez a meleget is el tudja viselni, es meg mindig tetszik neki a hely akkor a kinnartozkodas alatt kereshet allast, de innen sem gyorsabb.
Sokan probaltak otthonrol is a munkakeresest, meg helybol is. Nem tudok tul sok olyan emberrol, aki otthonrol, ugynoksegen keresztul jott volna ki, es meg mindig itt lenne, viszont nagyon sok olyan ember van, aki raszanta a penzt es az idod arra, hogy kijon, es itt probalkozik. Nekik mind sikerul, es meg mindig itt vannak.
Eddig ez email, a kiegesziteseimmel.
Hetfon ezte jott egy valasz a Penzcentrumtol:
"Kedves Ádám,
Ez igen igeretesnek hangzik, nem vartam volna ilyen reakciot, de azert orulok.
Es meg egy dolog.
Hamar Dubai-rol irunk cikket (barmelyik ujsag, online kiadvany), akkor nezzunk utana! Szamos forum van, ahol meg lehet talalni azokat az embereket, akik kint elnek, vagy eltek. Keressuk fel oket, segiteni fongnak egy realis kepet nyujto cikk elkesziteseben.